Jak dbać o pędzle i gąbeczki do makijażu?

Czyszczenie pędzli powinno być czynnością wpisaną na stałe do naszego harmonogramu zajęć. Regularnie dbanie o pędzle sprawi, że dłużej będą nam służyć, a skóra poprawi swój wygląd. Jeśli dawno twoje pędzle do makijażu nie były myte, to się nie martw. Według jednego z badań aż 40% użytkowników pędzli i gąbeczek czyści je rzadziej niż raz w miesiącu, a 20% przyznało, że wręcz nigdy nie myło tych akcesoriów! Tak więc nie martw się, bo nie jesteś jedyny.

Chociaż zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że brudne pędzle do makijażu nie wyglądają zbyt estetycznie i mogą powodować wypryski, to niewielu z nas myje narzędzia do twarzy tak często jak jest to robić powinno. Trudno się temu dziwić skoro uważamy to za nudny obowiązek, który zbyt łatwo jest zepchnąć na bok. Zniechęcać może nas również sytuacja, w której musimy pozostawić pędzle do wyschnięcia na czas 12 godzin i nie możemy ich wtedy używać.

Jeśli jednak pędzle są obecnie pokryte używanymi przez Ciebie produktami tak, że nie widzisz już oryginalnego koloru włosia to nadszedł czas, aby zmierzyć się z faktem, że wymagają dobrego czyszczenia. Dobrą praktyką jest dbanie o akcesoria, których używamy do makijażu twarzy. Pozwala to odeprzeć potencjalnie szkodliwe patogeny, które mogą bytować na tych przedmiotach. Warstwa sebum z Twojej skóry zmieszana z pigmentami do makijażu i martwymi komórkami naskórka sprawiają, że pędzle stają się pożywką dla bakterii. Nie jest to dobre dla Twojej cery.

Czy brudne pędzle do makijażu są szkodliwe dla skóry?

Jeśli należysz do osób, które bardzo starannie pielęgnują swoją skórę i robią wszystko co należy, a mimo to nie wiesz, dlaczego masz wysypki i zmiany skórne. Spójrz na narzędzia, których używasz do nakładania produktów.

Codzienny brud z naszych pędzli do makijażu może powodować podrażnienie skóry. To samo dotyczy twojej gąbeczki do nakładania podkładu. Ta mięciutka gąbeczka może gromadzić tyle samo brudu (jeśli nie więcej!) niż pędzelki i też powinna być regularnie czyszczona. Pamiętaj również o wymienianiu jej co trzy miesiące. Niektórzy unikają używania gąbek, bo skóra może ich nie tolerować. Pigmenty z produktu i sebum są wciskane głęboko w skórę i przez to nie zawsze może ona czuć się całkowicie czysta.

Największym przewinieniem jest dzielenie się nieczystymi aplikatorami do makijażu. Powoduje to rozprzestrzenianie się zarazków i może prowadzić do pojawienia się opryszczki lub zapalenia spojówek. Dlatego profesjonaliści myją pędzle po każdym użyciu. Oprócz osłabiania i zmniejszania skuteczności pędzla czy gąbeczki, mówi się, że brud przyspiesza starzenie. I chociaż nie ma badań klinicznych, które to potwierdzają, to teoretycznie brudne pędzle do makijażu mogą przyczyniać się do rozpadu kolagenu i elastyny ​​oraz stresu oksydacyjnego skóry wywołanego przez wolne rodniki – z których wszystkie są czynnikami powodującymi przedwczesne starzenie się skóry.

Pod mikroskopem można zobaczyć resztki roztoczy na swoich pędzlach. Większość z nas ma te maleńkie stworzenia, o długości około jednej trzeciej milimetra, żyjące u nasady rzęs i włosów. Żywią się one złuszczonymi komórkami skóry i łojem. Ogólnie są uważane za nieszkodliwe, ale mogą mieć wpływ na pojawienie się trądziku. Gąbeczki pędzle do płynnego podkładu będą gromadzić mikroorganizmy szybciej niż pędzle używane z suchym pudrem. Bakteriom sprzyja wilgotne środowisko. Więc co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu myj te akcesoria. Dodatkowo pędzle przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, najlepiej w kosmetyczce. Unikaj ciepłych, wilgotnych łazienek, w których najlepiej rozwijają się bakterie.

Pędzle syntetyczne są mało wymagające w utrzymaniu – łatwe w czyszczeniu i trwalsze. Dobrej jakości powinny wystarczyć na 5-10 lat. Wiele z nich zapewnia również ochronę antybakteryjną. Naturalne włosie za to jest porowate, więc wymaga większego dbania o nie. Stają się wiotkie i bezużyteczne, jeśli nie są umyte. W miarę jak gromadzi się sebum, włosie nie jest w stanie się lekko poruszać, więc makijaż może wyglądać na niejednolity, mogą pojawiać się nierównomierne plamy.

Jak czyścić gąbeczki oraz pędzle do makijażu?

Dzielimy się najlepszymi radami, jak uzyskać profesjonalne czyszczenie, które nie tylko zapewni naprawdę higieniczne pędzle, ale także usprawni proces mycia.

  1. Namocz pędzle w letniej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego lub szamponu dla dzieci niezawierającego silikonu. Płyn do mycia naczyń jest dopuszczalny tylko w ostateczności, bo zmywa szczotki z wszelkich tłuszczów, ale może być zbyt mocny dla naturalnego włosia.
  2. Potem zanurz każdy pędzel indywidualnie pod bieżącą wodą, a następnie w misce z delikatnym szamponem lub mydłem i delikatnie pocieraj go palcami. Rób tak przez kilka minut, aby uzyskać mocną pianę.
  3. Odsączanie. Opłucz pędzle dokładnie pod bieżącą wodą. Tak aby nie pozostały na nich resztki piany. Przytrzymaj dodatkowo przez kolejne 2-3 sekundy, upewniając się, że są lśniąco czyste.
  4. Jeśli na szczotce nadal są pozostałości to powtórz proces. Jeśli nie, wyciśnij wodę ze pędzla i gąbki w ręcznik, a następnie ułóż na płasko na suchym ręczniku, aby wyschły. Można je też spryskać lawendą, żeby pieknie pachniały. Suszenie pędzli można przyspieszyć układając je przy kaloryferze.

Czy mogę wyprać pędzle do makijażu w pralce?

Niestety nie – jest to nieakceptowalne rozwiązanie. Ciepło maszyny rozbije klej, który trzyma szczotkę na rączce” – wyjaśnia Caroline. Dlatego najlepiej trzymać się powyższej metody.

Dodaj komentarz